Hableány Étterem Badacsony

Elena Ferrante Briliáns Barátnőm

Ezután elterjedt a hír, hogy nem sokáig húzza már: kibírhatatlan szorongást ébresztett bennem, hogy elveszíthetem. Végül mégis felépült, szinte akarata ellenére. De az erőtlenségre hivatkozva alig-alig járt be az iskolába, és év végén megbukott. Nekem is meggyűlt a bajom az új iskolámmal. Nagy reményekkel indultam neki, és noha vonakodtam bevallani magamnak, örültem, hogy Gigliola Spagnuolo a társam, és nem Lila. Valahol legbelül titokban előre élveztem, hogy olyan iskolába fogok járni, ahová Lila nem juthat be, ahol Lila hiányában a legjobb leszek, és ezzel alkalomadtán eldicsekedhetek neki. De rögtön botladozni kezdtem, jó néhányan ügyesebbnek bizonyultak nálam. Gigliolával együtt megrekedtünk a középszerűség mocsarában, mint két riadt kis állat, és egész évben azért küzdöttünk, nehogy az utolsók közt találjuk magunkat. Rettentően megviselt. Szép lassan kicsírázott bennem a gondolat, hogy Lila nélkül sosem lehet öröm számomra a legjobbak igazán szűk csoportjához tartozni. Reggel a bejáratnál időnként összefutottam Alfonsóval, don Achille legkisebb fiával, de úgy tettünk, mintha nem ismernénk egymást.

School

Jobban nem is különbözhetnének, sorsuk mégis egy életre összefonódik az 1950-es évek poros nápolyi udvarain. Hol elválaszthatatlan barátnők, hol fékezhetetlen szellemi riválisok. Nem tudnak se egymással, se egymás nélkül élni, kiegészítik, inspirálják egymást; egyikük sem lenne a másik nélkül az, aki. Mindketten egy szegénységgel küszködő, büszke, erőszakos férfitársadalomban próbálnak a maguk módján boldogulni, előrébb jutni, a tőlük telhető legnagyobb függetlenséget kivívni. A Briliáns barátnőm, melyben Lila és Elena gyermek- és kamaszkorát ismerjük meg, egy négykötetes regényfolyam, a Nápolyi regények első része. Elena Ferrante gazdag érzelmekkel és lenyűgöző intelligenciával ábrázolja két főszereplője személyiségfejlődését és a mindent felülíró szeretetet és csodálatot, mely évtizedeken át táplálta és mélyítette barátságukat. Elena Ferrante a kortárs világirodalom nagy rejtélye. Regényei zajos sikert aratnak, díjakat nyernek, számos nyelvre lefordítják őket, de kiléte ismeretlen. Annyi tudható róla, hogy Nápolyban született és ő a Tékozló szeretet, az Amikor elhagytak és a Nő a sötétben szerzője.

Ahogy a kislányokból lassan nő lesz, úgy szaporodnak meg a fiúk is körülöttük, és ahogy az iskolában is, ebből a szempontból is Lila az alapvetően jobb: ő a szebb, úgy vonzza a férfitekinteteket, amelyről Elena a túlzott önbizalomhiányában nem is gondolhat. Mivel Elena szemszögéből sosem lépünk ki, így nem tudhatjuk biztosan, mennyire szép valójában a lány, úgy érzi Lila szépsége őt különösen csúnyává változtatja - nem is véletlen, hogy csak a teleptől távol írja le először magáról, hogy szépnek tartja magát. Bár elmaradottnak érzi magát Lilához képest, mégis neki lesz több lehetséges fiú jelölt az életében, akik mellett más-más jövő várhat rá. Elena karaktere emiatt is sokszor eszembe juttatta a hasonló korban játszódó és hasonló lányról szóló Brooklyn -t, sok gondolatot ébresztett bennem ez a párosítás. A könyv fináléja egy az egyben zseniálisan megírt kulcsjelenet, valójában már minden ízében felnőtt két fiatal nőről szól, és olyan lezárással zárul, amely miatt azonnal szeretném a folytatást.

elena ferrante briliáns barátnőm books

Hihetetlen, de ez az első kötet csupán az egyikük korai esküvőjéig tart és a bevezető alapján, ami a jelenben játszódik és ahol jóval idősebbek már, nagyon sok minden fog történni még közöttük és velük. A Briliáns barátnőm a két főszereplő mellett rengeteg embert és nevet vonultat fel, szóval a regény elején lévő névsorolvasás hasznos lehet, főleg, amikor évek múlva tűnnek fel családok, akikről azt hittük, már messzire költöztek az eseményektől. S mivel a főszereplők még roppant fiatalok a könyvben, az általuk látott és tapasztalt történelmi és társadalmi helyzetek csak az ő szűrőjükön keresztül jönnek át, ám még így is szörnyen izgalmas olvasni arról a Nápolyról és arról az olasz mentalitásról, amiben az 50-es években éltek az emberek. Ami meg a barátságábrázolást illeti? Nos az nagyon igazi: a lányok között valódi, bonyolult, mély és sokszínű kapcsolat van, amelyben ugyanúgy jelen van a szeretet, mint a rivalizálás, de az utóbbi nem kerül fölénybe soha és nem kétséges, hogy Elena és Lila barátsága fontos és mindkettejük életének ez a legmeghatározóbb része.

elena ferrante briliáns barátnőm school

Hotel

  1. Elena ferrante briliáns barátnőm obituary
  2. Elena Ferrante: Briliáns barátnőm (Park Könyvkiadó, 2018) - antikvarium.hu
  3. Elena ferrante briliáns barátnőm en
  4. Elena ferrante briliáns barátnőm park
  5. Nézz bele a Briliáns barátnőm harmadik évadába! - Könyves magazin
  6. Elena ferrante briliáns barátnőm movie
  7. Elena Ferrante - Briliáns barátnőm | Extreme Digital
elena ferrante briliáns barátnőm da

Összefoglaló "Lila Cerullo és Elena Greco tűz és víz. Lila fiús, robbanékony, erőszakos, parancsolásra született. Elena lágy, odaadó, szorgalmas, figyelmes és önfeláldozó. Jobban nem is különbözhetnének, sorsuk mégis egy életre összefonódik az 1950-es évek poros nápolyi udvarain. Hol elválaszthatatlan barátnők, hol fékezhetetlen szellemi riválisok. Nem tudnak se egymással, se egymás nélkül élni, kiegészítik, inspirálják egymást; egyikük sem lenne a másik nélkül az, aki. Mindketten egy szegénységgel küszködő, büszke, erőszakos férfitársadalomban próbálnak a maguk módján boldogulni, előrébb jutni, a lehető legnagyobb függetlenséget kivívni. A Briliáns barátnőm, melyben Lila és Elena gyermek- és kamaszkorát ismerjük meg, egy négykötetes regényfolyam, a Nápolyi regények első része. Elena Ferrante gazdag érzelmekkel és lenyűgöző intelligenciával ábrázolja két főszereplője személyiségfejlődését és a mindent felülíró szeretetet és csodálatot, mely évtizedeken át táplálta és mélyítette barátságukat.

Elena Ferrante a kortárs világirodalom nagy rejtélye. Regényei zajos sikert aratnak, díjakat nyernek, számos nyelvre lefordítják őket, de kiléte ismeretlen. Annyi tudható róla, hogy Nápolyban született, és ő a Tékozló szeretet, az Amikor elhagytak és a Nő a sötétben szerzője. Első két regényét Mario Martone, valamint Roberto Faenza filmesítette meg. La Frantumaglia (Szilánkok) című műhelynaplójában levelezését, jegyzeteit, valamint kiadatlan írásait gyűjtötte össze. 2007-ben La spiaggia di notte (Éjjeli part) címen egy gyerekkönyve is megjelent. A Briliáns barátnőm a Nápolyi regények (2011-14) első kötete. Ez a könyv egyike az évtized 50 legemlékezetesebb világirodalmi megjelenéseinek – Könyves Magazin"

Bemutatja továbbá több mint ötven év kulturális és szociális változásait, melyek hatásai átalakítják a városrészt, Nápolyt, Olaszországot és kettejük viszonyát. Mindezt a szerzőtől megszokott lendülettel és könyörtelen alapossággal, ugyanakkor különleges, egyszerre mély és könnyed, olvasmányos stílusban. Többet nem szeretnénk elárulni, hogy ne rontsuk el az olvasás örömét. Bárcsak sose érne véget, kívánja az olvasó. És nem is ér véget. Jobban mondva amikor ez a kötet befejeződik, ahogyan Lila és Elena gyermek- és kamaszkora, újabb nagy változások küszöbén állunk, melyek összekuszálják a két szívbéli barátnő életét. Az elkövetkező időket, a fiatalságtól egészen az időskorig, további három regény mutatja be. A megszállott olvasónak ez is élvezetet nyújt: a várakozás, a vágyakozás a folytatás után, a reménykedés, egy kis öröm a közeli jövőben napjaink megannyi keserűsége között. Elena Ferrante a Tékozló szeretet és az Amikor elhagytak szerzője, mindkét könyvéből film készült, Mario Martone, valamint Roberto Faenza rendezésében.

Saturday, 13-Aug-22 00:36:08 UTC
mega-nz-belépés

Sitemap | Hableány Étterem Badacsony, 2024